سیستم مداربسته

دوربین مداربسته یکی از اجزای اصلی سیستم مداربسته می باشد و وظیفه گرفتن تصویر و ارسال برای دستگاه ضبط یا پخش را برعهده دارد. دوربین مدار بسته یا CCTV Camera در اندازه ها و قابلیت گوناگونی وجود دارد و این گوناگونی سبب شده است تا تقسیم بندی های مختلفی هم برای آن در نظر گرفته شود.

دوربینهای مداربسته در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته HD-SDI

تقسیم بندی فوق بیشتر به سبب نوع تکنولوژی این دوربین ها می باشد. در هر یک از گروه های ذکر شده انواع نام های مختلف را شاهد هستم : مانند دام ، باکس ، بالت ، صمعتی ، استوانه ای و... که عموما این نامگذاری ها قانون و قاعده خاصی را پیروی نمی کند و در مواردی صرفا نام گذاری کارخانه سازنده می باشد (مانند دوربین مکعبی یا رگولار) ولی در بازار سیستم مداربسته یک دوربین (با توجه یه نیاز مشتری) بر اساس نام آن انتخاب می شود.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین های مداربسته بر اساس نام گذاری معمول بیین دست اندرکاران سیستم مداربسته ، تولید کننده ها و نصاب ها به شرح ذیل می باشد.

دوربین مداربسته دام

شکل ظاهری دوربین مداربسته دام شبیه نیم کره ای است که بر یک سطح دایره شکل یا استوانه قرار گرفته و به خاطر ارتفاع کوتاه این نوع دوربین ها ، کاربرد وسیعی در محیط های داخلی دارد.

دوربینهای دام به راحتی بر سقف های کاذب نصب می گردند و هنگامی که امنیت خود دوربین مد نظر باشد از دوربین های وندال پروف Vandal Proof استفاده می گردد.

دوربین های دام وندال دارای بدنه فلزی و پوشش مقاوم در برابر ضربه (اصطلاحا ضد ضربه) هستند.

دوربین های مداربسته دام از لنزهای وری فوکال پشتیبانی می کنند. لنز Varifocal امکان تنظیم دستی زاویه دید و عمق میدان را میسر می سازد.

همانگونه که ذکر شد عمده کاربرد دوربین های دام در محیط های داخلی یا Indoor است اما در محیط های خارجی یا به اصطلاح Outdoor هم کاربرد دارند. دوربین های دام که در فضای بیرون به کار می روند داری مقاومت بالایی در برابر رطوبت و گرد وغبار دارند. مقاومت در برابر مقاومت و گرد و غبار را با عدد IP نمایش می دهند. بنابراین دوربین هایی که عدد IP بالاتری دارند برای اسفتاده ار فضای بیرون مناسب تر هستند.

برخی از دوربین های دام داری ای ای دی های مادون قرمز هستند که برای این دوربین ها را قادر می سازد تا در محیط تاریک و بدون نور تصویر برداری نمایند.

دوربین مداربسته باکس

دوربین مداربسته باکس بیشترین کاربرد را در محیط های صنعتی دارند از اینرو در بازار مدار بسته به دوربین صنعتی معروف هستند. در محیط هایی که ارتفاع سقف زیاد باشد و نتوان از دوربین دام استفاده کرد، دوربین باکس بهترین گزینه است.

در محیط بیرون معمولا این نوع دوربین ها را داخل جعبه قرار می دهند. جعبه های که برای دوربین های باکس به کار می روند به هوسینگ یا کاور دوربین معروف هستند و خود این کاورها دراای عدد آی پی متفاوتی هستند.

برای محیط های تاریک که هیچ نوری وجود ندارد معمولا در کنار این دوربین ها از پروجکشن های مادون قرمز استفاده می کنند.

دوربین مداربسته بالت

دوربین مداربسته بالت یا استوانه ای بیشترین کاربرد را در فضای بیرون Outdoor دارند و به خاطر عدد ip بالایی که دارند نیاز به هوسینگ و یا کاور هم ندارند. دوربین های مدار بسته بالت معمولا IP 67 یا IP 68 هستند و این عدد بیانگر عملکرد خوب این نوع دوربین ها در محیط های بیرون است.

برخی از دوربین های بالت قادر به فیلمبرداری ر محیط های کاملا تاریک را دارند و به واسطه LED های IR قادر به ارسال تصاویر بسیار با کیفیت می باشند.

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام قادر به پوشش فضای گسترده است و به واسطه فابلیت هایی نظیر: چرخش در طرفین ، چرخش در جهت بالا و پایین، فوکوس روی سوژه و زوم ، شناسایی سوژه ، برنامه ریزی کردن نقاط تحت پوشش و یا زاویه چرخش دوربین (که این اطلاعات در حافظه دوربین قرار می گیرد و قابل برنامه ریزی است) کاربرد وسیعی در سیستم های مداربسته دارد.

دوربین مدار بسته اسپید دام در فضای داخلی و محیط هایی که دارای ارتفاع زیاد هستند هم کاربرد دارد. اما بیشترین کاربرد در فضای خارجی است.

این نوع دوربین ها از طریق کیبورد کنترلرقابل مدیریت و کنترل هستند

دوربین مداربسته پینهول

دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری از کوچکترین دوربین های سیستم مداربسته می باشند و حتی قابلیت استفاده بصورت مخفیی را دارند. معمولا در ایفون ها و دربازکن ها از این نوع دوربین استفاده می شود.

دوربین مداربسته زوم

دوربین مداربسته زوم قابلیت زوم شدن به صورت خودکار را دارند و معمولا از لنزهای موتوردار استفاده می کنند.

بزرگنمایی یا زوم در دوربین های نوع زوم اپتیکال Optical بوده و این قابلیت از طریق دستگاه ضبط تصویر نیز قابل کنترل است.

دوربین مداربسته PTZ

دوربین مداربسته PTZ یا چرخشی قابلیت حرکت در جهت های مختلف و زوم شدن را دارند. دوربین های چرخشی الزاما شاخه ای جدا از دوربینهای مدار بسته نیستند و یک قابلیتی است که برخی ار دوربین ها مانند دام یا اسپید دام دارند. اما برخی از تولید کننده ها و سازندگان دوربینها محصولات خود را در این شاخه قرار می دهند.

دوربین مداربسته مکعبی

دوربین مداربسته مکعبی یا Cube صرفا نامگذاری برخی از کارخانه های تولید سیستم های مداربسته برای شکل خاصی از دوربین ها می باشد. به طور مثال کارخانه کمدکس دوربین های مکعبی هم عرضه می کند.

دوربین مداربسته ریگولار

دوربین مداربسته ریگولار نامی است که برخی از کارخانه ها برای برخی از دوربین های تولید شده خود استفاده می کنند.

دوربین Regular را در محصولات کارخانه کمدکس می توانید ببیند.

دوربین مداربسته دید در شب

دوربین مداربسته دید در شب یا IR قابلیت تصویر برداری در محیط تاریک و بدون نور را دارد.

دوربین های IR با استفاده از LED های مادون قرمز که به همراه خود دوربین و در کنار لنز قرار دارد قادر هستند در محیط های بدون نور تصاویر محیط را به دستگاه های کنترل ارسال نمایند.