اصطلاح تلويزيون مدار بسته Closed Circuit Television در مقابل اصطلاح مدار باز ميباشد .در یک سیستم تلويزيوني مدار باز OCTV :Open Circuit Televisionیک فرستنده و تعداد نامحدودی گیرنده وجود دارد که در آن فرستنده تصاویر را ازروشهاي مختلف مانند آنتن های رادیوئی ، ماهواره و ..... ارسال می نماید و گیرنده های مختلفی که در محوده اين امواج قرار ميگيرند بدون هيچ محدوديتي می توانند تصویر و سیگنال تصویر را دریافت نمایند . مانند شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای .

اما در یک سیستم مدار بسته CCTV: Closed Circuit TV تصاویر تلويزيوني ارسال شده توسط دوربین ها در یک شبکه بسته انتقال می یابد و فقط گیرنده های مجاز می توانند تصاویر ارسال شده را در بستر مشخصی دریافت نمایند و دیگر گیرنده های موجود در منطقه امکان دیدن تصاویر ارسالی را ندارند .

امروز سیستم های مدار بسته در زمینه های نظارتی و حفاظتی وکنترلی بسیار متنوعی به کار گرفته می شوند . این کاربردها می تواند از یک سوپر مارکت کوچک با 2 دوربین تا مرکز کنترل ترافیک با صدها دوربین باشد . در این بخش بطور مختصر اجزای به کار رفته در این گونه پروژه ها توضیح داده می شود.

1.      گیرنده تصاویر شامل دوربین و لنز

2.      محافظ ها و تجهیزات نصب فیزیکی مانند کاور ها و پایه ها و پايه گردان ها

3.      بستر ارتباطی شامل کابل ، کانکتورها ، گیرنده و فرستنده های بی سیم ، فیبر نوری و شبکه

4.      تقسیم کننده های تصویر مانند Quad ، مالتی پلکسر و ماتریکس

5.      ضبط کننده های تصویر مانند ویدئوهای خانگي VCR ، ويدئو هاي صنعتي Time Laps ، کارتهای ضبط تصویر ، ضبط کننده های دیجیتالی استندلون

6.       اجزای متحرک مانند اسکنرها ، پایه گردان های الکترو مکانیکی و لنزهاي موتور دار .

7.      کنترل کننده های مختلف مانند کنترلر پایه گردان و لنز و کیبوردها .

8.      نمایشگرها مانند مانیتورهای LCD ، CRT ، پلاسما ، ویدئو پروجکشن و .....