با گذشت زمان نیاز به ضبط تصاویر برای پیگیری وقایع اتفاق افتاده احساس شد و تجهیزات مختلفی طراحی و ساخته شد . ساده ترین این تجهیزات دستگاههای VCR كه همان ويدئو خانگي با قابليت ضبط ميباشد . پس از آن ضبط کننده های TIME LAPSE و سپس کارتهای ضبط تصویر و ضبط کننده های دیجیتال استندالون به بازار ارائه گردید .

 

VCR یا دستگاه ویدوئو خانگی

ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای ضبط تصاویر گرفته شده به وسیله دوربین‌ها استفاده از VCR ‌های خانگی است. این دستگاه‌های معمولا امکان ضبط 8 ساعت تصویر را برای شما ایجاد می‌کنند . با توجه به محدوديت زمان ضبط و نيز عدم وجود امكانات خاص امروزه استفاده از اينگونه تجهيزات منسوخ گرديده است .

ویدوئو زمان‌گریز

ويدئو Time-lapse تقریبا شبیه به VCR‌های خانگی هستند با این تفاوت که شما می‌توانید تعداد فریم‌های ضبط شده تصویر را تغییر دهید. این قابلیت این امکان را به شما می‌دهد تا تصاویر را برای مدت بیشتری ضبط کنید. این دستگاه میتواند طوری تنظیم شود تا تصاویر را برای مدت 24, 240 و یا 960 ساعت بر روی نوارهای ویدئویی معمولی ضبط کند. با اتصال اين دستگاه و مالتي پلكسر امكان ضبط و پخش چندين كانال نيز وجود خواهد داشت .

در این سیستم سرعت ضبط کمتر از سرعت ارسال تصویر است و در نتیجه هنگام پخش عادی تصویر ، حرکت سوژه ها سریع یه نظر می رسد. نمونه این سیستم را شاید در نمایش حرکت ابر ، رشد گیاهان ، فساد میوه‌ها ، پیشرفت ساخت سازه‌ها و تردد مردم در شهرها - از رسانه ها دیده باشید.

 

DVR

دستگاههاي ضبط ديجيتال (DVR) : امروزه در اكثر پرو‍ژه هاي مدار بسته به كار ميروند . در اين تجهيزات اطلاعات آنالوگ به ديجيتال تبديل شده و بر روي يك هارد ديسك ذخيره ميگردد . DVR ها به دو گروه STAND ALONE و PC BASE تقسيم ميگردند .

کارت های DVR

PC BASE DVR : يك برد الكترونيكي ( كارت DVR ) بر روي يك كامپيوتر نصب شده و وظيفه اين كارت تبديل اطلاعات آنالوگ به ديجيتال و پردازش آنها توسط كامپيوتر ميباشد .

استندالون

دستگاه ذخیره ساز ویدوئو است که تصاویر ویوئویی را به صورت دیجیتال در آورده و بر هارد دیسک (یا هر وسیله ذخیره دیتا) ذخیره می کند. برخی از این دستگاه ها پورت شبکه دارند و به راحتی در شبکه قابل دسترسی است.

دستگاه استندالون علاوه بر ضبط تصویر مداربسته قابلیت ضبط صدا را نیز دارد و با اتصال نمایشگر به آن می توان به مدیریت سیستم مداربسته پرداخت.

با توجه به فناوری های مختلف انواع دستگاه ضبط تصویر مداربسته آنالوگ ، تحت شبکه و HD-SDI وجود دارد.