عیب یابی مودم های ADSL 

با توجه به نیازفراوان بازدیدکنندگان در مورد مشکلاتی که هنگام نصب یا استفاده از مودم های ADSL (کابلی و وایرلس) با آن مواجه شده اند بر آن شدیم که در یک مطلب جدا و تخصصی به معرفی سرویس ADSL، مفاهیم پایه ای وایرلس و راه حل مشکلات رایج استفاده کنندگان بپردازیم. در این مقاله سعی شده است بیشتر مشکلاتی را که تا به حال برای مصرف کنندگان پیش آمده و راه حل آنرا پوشش دهیم اما ممکن است این مطالب کامل نباشد. پس این مقاله به مرور تکمیل و موارد جدید مشاهده شده به آن اضافه خواهید شد.

 

آشنایی اولیه با سرویس ADSL:
سرویس ADSL یکی از راه های اتصال و استفاده از اینترنت بر بستر کابل های رایج فعلی تلفن است. یعنی برای توسعه و گسترش آن نیازی به کابل کشی جدید از سرویس دهنده اینترنت (که ISP نامیده میشود) به محل کاربر نهایی، نیست. این سرویس از سرعت دانلودی تا 24 مگابیت پشتیبانی میکند که البته بستگی مستقیمی به فاصله کاربر تا سوییچ مرکز مخابرات دارد. در عمل سرعت هایی تا حد 2 مگابیت قابل ارائه هستند. بیشترین فاصله مجاز کاربر تا مرکز مخابرات حدود 6 کیلومتر است.

مزایای استفاده از سرویس ADSL عبارتست از: عدم اشغال شدن خط تلفن، سرعت بسیار بالاتر نسبت به Dial-up، قابلیت به اشتراک گذاری راحت بین چند کاربر، اتصال دائمی و بدون نیاز به انتظار به اینترنت و ....

برای استفاده از سرویس ADSL نیاز به خرید اشتراک آن از یک ISP محلی و یک مودم ADSL می باشد. پس از درخواست شما برای اشتراک، ISP در مرکز مخابرات خط تلفن شما را به دستگاه های سرویس دهنده خود متصل می کند. نشانه فعال بودن سرویس اینترنت روی خط شما، روشن شدن چراغ ADSL مودم میباشد. سپس شما بعد از تنظیم مودم ADSL میتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

نکات مهم:

  1. سرویس ADSL روی خط تلفن ثابت و بدون اشتراک (PCM) قابل ارائه است.
  2. برای ارائه ADSL باید فاصله محل شما تا مخابرات کمتر از 6 کیلومتر باشد (البته نگران این مورد نباشید چون در مکان های داخل شهری معمولا این فاصله در حد مجاز قرار دارد.
  3. نشانه فعال بودن سرویس روی خط شما، روشن شدن چراغ ADSL مودم است.

این خلاصه ای بود از نحوه ارائه و کلیات سرویس ADSL

نحوه عیب یابی سرویس یا مودم ADSL
برای حل و پیدا کردن مشکل مراحل زیر را با دقت بررسی و چک کنید و اطمینان حاصل کنید که هر مرحله واقعا به درستی انجام گرفته است. برخی از این موارد ممکن است به نظر شما بسیار پیش پا افتاده، ساده و یا حتی خنده دار باشد، اما مطمئن باشد این موارد اتفاق افتاده است و راه حل بسیاری از مشکلات همیشه دور از ذهن ترین آنها نیست بلکه ساده ترین آنهاست. در این مراحل فرض شده است شما مودم را به درستی طبق آموزش ها و تصاویر مرتبط تنظیم و به کامپیوتر و خط تلفن وصل کرده اید. پس ابتدا آموزش نحوه تنظیم مودم خود را در قسمت آموزش های این سایت مطالعه و اجرا کنید. مراحل عیب یابی به دو بخش تقسیم شده است. ابتدا موارد کلی را بررسی و سپس به بررسی حل مشکلات در حالات خاص می پردازیم.

مراحل عمومی عیب یابی:
1. ابتدا از روشن بودن مودم و اتصال صحیح آن به خط تلفن و کامپیوتر (ابتدا فقط بوسیله کابل) مطمئن شوید.

2. از فعال بودن سرویس اینترنت خود مطمئن شوید. نشانه فعال بودن خط ADSL، روشن شدن چراغ ADSL  روی مودم می باشد. اگر چراغ ADSL روشن میشود ولی به اینترنت دسترسی ندارید ممکن است اشتراک شما تمام شده باشد. سرویس دهنده های اینترنت خط شما را تا چندین روز پس از اتمام اشتراک یا حجم مصرفی، باز هم فعال نگه می دارند. پس حتما پس از روشن شدن چراغ ADSL، بازهم فعال بودن اشتراک خود را با ISP چک کنید. اگر چراغ ADSL روشن نمیشود و ISP ادعا میکند که سرویس شما فعال است حتما با یک مودم دیگر روشن شدن چراغ ADSL را چک کنید و در صورت فعال شدن چراغ ADSL مودم دوم میتوان نتیجه گرفت که مودم اول خراب شده است (این ایراد شایع بوده و امکانپذیر است). در صورتی که چراغ ADSL مودم دوم (که از کارکرد آن اطمینان دارید) روشن نشد می توانید به سراغ ISP رفته و مطمئن شوید که سرویس غیر فعال شما را فعال خواهند کرد.

3. اگه شما مودم ADSL خود را تعویض کرده اید توجه داشته باشید که شرکت مخابرات استان سمنان، شناسه سخت افزاری مودم قبلی شما را به عنوان تنها مودم معتبر برای استفاده از سرویس شما، قفل میکنند. یعنی با تعویض مودم، شما به هیچ وجه امکان اتصال به اینترنت را نخواهید داشت.  قفل کردن آدرس سخت افزاری مودم ها یک امکان امنیتی برای جلوگیری از سوء استفاده از اشتراک شماست ولی ممکن است این مشکل را ایجاد نماید. برای ریست با مرکز تماس 2020  تماس بگیرید و از کارشناسان بخواهید تا آدرس فیزکی قبلی شما را حذف نمایند. حتما توجه فرمایید که برای این کار می بایست  با تلفنی که از آن اینترنت دریافت می کنید تماس بگیرید.

4. پس از تنظیم مودم و فعال بودن سرویس اینترنت روی خط، چراغ اینترنت مودم ها روشن میشود (البته در حالت PPPoE که تمامی آموزش های این سایت به همین روش هستند) اگر در این حالت باز هم روی کامپیوتر خود اینترنت ندارید از سالم بودن کابل شبکه همراه مودم مطمئن شوید. سپس از تنظیمات صحیح کارت شبکه اطمینان حاصل کنید. نشانه صحیح اتصال کابلی صحیح و تنظیمات صحیح کارت شبکه، چشمک زدن چراغ LAN روی مودم و روی کارت شبکه کامپیوتر است.

5. مودم های ADSL از روش های مختلفی برای اتصال به اینترنت بهره می برند. در ایران سرویس ADSL روی بستر PPPoE ارائه میشود. یعنی هنگام تنظیم مودم باید این حالت را انتخاب کنید. در این حالت مودم با استفاده از Username و Password ی که شما از شرکت مخابرات استان سمنان  دریافت کرده و وارد نموده اید بصورت اتوماتیک به اینترنت متصل میشود و برای استفاده از آن روی کامپیوتر به هیچ کار خاص دیگری نیاز نیست. برخی از کاربران پس از تنظیم مودم به صورت PPPoE، باز هم روی ویندوز اقدام به ساخت کانکشن PPPoE می نمایند که لازم نیست و ممکن است باعث عدم اتصال سایر کامپیوتر ها به اینترنت شود. پس در حالتی که مودم را در مد PPPoE تنظیم میکنید دیگر کانکشنی نسازید. حالت دیگر مد بریج (Bridge) است. در این حالت مودم مانند یک پل ارتباطی عمل کرده و باید روی کامپیوتر خود کانکشن Broadband از نوع PPPoE بسازید. توجه کنید در این مد فقط و فقط اولین کامپیوتری که کانکشن PPPoE را اجرا کرده باشد به اینترنت متصل شده و سایر کامپیوتر ها متصل نخواهند بود. این حالت به ندرت و در موارد خاص استفاده میشود. تمام آموزش های این سایت بر مبنای PPPoE شرح داده شده است. پس اگر با کابل میتوانید به اینترنت متصل شوید و روی وایرلس مودم خیر، این مرحله را بررسی کنید.

6. بسیاری از کاربران بیان می کنند که در مودم بیسیمشان از طریق کابل به اینترنت دسترسی دارند اما روی اتصال وایرلس خیر، یعنی درحالی که به وایرلس متصل هستند ولی به اینترنت بیسیم دسترسی ندارند در این حالت موارد زیر را به دقت بررسی کنید:

  • اولین مشکل ممکن از ناشی از آیتم قبلی یعنی شماره 5 باشد. آیتم شماره 5 را بررسی کنید. (یعنی از کانکشن PPPoE در ویندوز استفاده نکنید!)
  • علت دیگر ممکن است از وجود دکمه خاموش روشن کردن وایرلس روی مودم ها باشد چون در مدل های خاصی دکمه ای جداگانه برای قطع و وصل وایرلس وجود داشته باشد و شما ناخواسته آنرا خاموش کرده باشید (البته در صورتی که اصلا به وایرلس دسترسی ندارید این حالت را چک کنید)
  • ممکن است تنظیمات آی پی کارت شبکه وایرلس دستگاه شما روی حالت دستی باشد. این مورد را چک کرده و روی اتوماتیک بگذارید (هم قسمت IP و هم قسمت  DNS). اگر IP دستی داده باشید نیز مشکلی وجود ندارد ولی باید در قسمت Default Gateway و DNS  هم آدرس IP مودم را وارد کنید.
  • در برخی موارد ممکن است درایور کارت شبکه وایرلس مشکل داشته باشد. سعی کنید آخرین درایور کارت شبکه دستگاه خود را دریافت و نصب کنید.

7. برای استفاده از مد PPPoE نیاز به تنظیم VPI و VCI روی مودم دارید. مقدار VPI  0 و مقدار VCI  35 است .

8. تقریبا در تمامی مودمها آیتمی به نام Dial On Demand (اتصال در صورت نیاز) وجود دارد. با فعال بودن آن، در صورتی که کامپیوتر های متصل به مودم، از اینترنت استفاده نکنند، پس از مدت کوتاهی مودم خود به خود از اینترنت قطع خواهد شد. این حالت برای جاهایی مناسب است که مدت زمان اتصال به اینترنت هم در صورت حساب مشتری تاثیر داشته و لحاظ میشود. در ایران ISP ها این مورد را در نظر نمیگیرند. توجه کنید که به محض اینکه کامپیوتری مجددا نیاز به اینترنت داشته باشد، مودم باز به صورت خودکار به اینترنت متصل میشود. اما در زمان قطع بودن اتصال، چراغ اینترنت مودم هم خاموش میشود و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. این آیتم در اکثر مودم ها بصورت پیش فرض غیرفعال است. اما برای اطمینان می توانید با استفاده از تصاویر مربوط به تنظیم مودم مکان انرا پیدا کرده و آنرا بررسی کنید که غیر فعال باشد. محل آن معمولا در صفحه ای قرار دارد که Username و Password اشتراک اینترنت را وارد میکنید.

9. یکی دیگر از مشکلات شایع در مودم های ADSL وجود نویز و خش خش روی تلفن متصل به همان خط، یا قطع شدن اینترنت همزمان با زنگ زدن یا زنگ خوردن تلفن می باشد، مطمئن باشید این مشکل ناشی از خرابی یا عدم اتصال درست اسپلیتر (با اسامی رایج دیگری مانند نویز گیر یا فیلتر ...) می باشد. ابتدا از اتصال صحیح آن مطمئن شوید بدین صورت که خط تلفن به ورودی آن متصل و پورتهای خروجی اسپلیتر به تلفن و مودم بصورت صحیح وصل شوند. قبل از اسپلیتر هیچ خط تلفنی نباید متصل باشد. اگر فاصله بین مودم و دستگاه تلفن زیاد هست بهترین و تنها ترین راه اصلاح سیم کشی تلفن بوده تا دستگاه ها بصورت کاملا درست متصل شوند. از هیچ گونه راه ابتکاری خود استفاده نکنید!!.برای اطلاع دقیق از نصب صحیح اسپلیتر این راهنما را مطالعه نمایید.

10. برخی اوقات شما نمی توانید وارد صفحه تنظیمات مودم شوید تا بتوانید آنرا تنظیم کنید. این مشکل ممکن است به علت عدم تنظیم صحیح کارت شبکه کامپیوتر شما باشد، پس ابتدا در قسمت آموزش های همین سایت روش تنظیم کارت شبکه به مودم را مطالعه و بررسی کنید. علت دیگر ممکن است از وجود پروکســــــــی روی کامپیوتر شما باشد که باید آنرا غیر فعال یا حذف کنید.

11. در برخی موارد دستگاه بعد از چند ساعت کار بصورت خودکار قطع شده و باید خاموش روشن شده تا مجددا به اینترنت متصل شود. در این صورت هنگام تنظیم دقت کنید که گزینه ای به نام Keep Alive در برخی مودم ها وجود دارد که می توانید آنرا فعال کنید و عددی برای آن به دقیقه وارد نمایید. این گزینه در هر چند دقیقه یکبار (که شما انتخاب میکنید) یک بسته داده ارسال خواهد کرد تا ارتباط شما در صورتی که خود از اینترنت استفاده نمی کنید باز هم فعال نگه داشته شود.

12. مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید این است که با Username و Password پیش فرض مودم ها (که معمولا admin و admin) است نمیتوانید وارد تنظیمات مودم شوید، ابتدا با یک مرورگر دیگر این مورد را چک کنید مثلا با کروم گوگل یا فایرفاکس یا اپرا، اگه مشکل کماکان وجود داشت ممکن است Username و Password را قبلا عوض کرده و اکنون فراموش کرده اید پس تنها راه آن، ریست کردن صحیح دستگاه مودم است. دکمه ریست مودم را در حالی که روشن است برای حدود 10 تا 20 ثانیه نگه دارید و با دقت به چراغ های مودم نگاه کنید، در لحظه ریست چراغ ها همگی کامل روشن و خاموش خواهند شد که نشاندهنده ریست درست دستگاه است. چند لحظه صبر کنید تا مودم بصورت کامل روشن شده و سپس برای وارد شدن به تنظیمات تلاش کنید. دقت کنید که دوباره باید تنظیمات مودم را انجام دهید. اگر موفق به ریست مودم نشدید یا بعد از ریست دوباره امکان ورود به صفحه تنظیمات را ندارید ممکن است دستگاه شما ایراد داشته باشد.

 

 

 

دلایل کاهش ترافیک اینترنتی  و راهای مدیرت آن


چكيده:

 امروزه با گشترش اینترنت و افزایش تعداد کاربران adsl  شرکت های خدمات دهنده دارای سرویس های متنوع می باشند که تنوع این سرویس ها عمدا در سرعت و میزان حجم ترافیک مصرفی دارد. مدیرت حجم مصرف ترافیک و راه های مدیرت آن موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

 

 

 مقدمه:

تمام شدن سریع حجم اینترنت کاربران مشکلی است که امروزه بسیاری از کاربران مخصوصا آنهایی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند با آن روبرو هستند و بسیاری از آنها نمی دانند این مشکل چگونه پیش آمده است  در این مقاله سعی می کنیم به راههای مقابله با مصرف حجم ناخواسته بپردازیم. 

به صورت کلی کم شدن ناخواسته حجم اینترنت را می توان به 7  دسته کلی  زیر تقسیم بندی نمود  .

 

1.       وز رسانی خودکار نرم افزارهای نصب شده روی و سیستم عامل  و گوشی های هوشمند

2.       مرور صفحات حاوی فایل های فلش ، عکس

3.       وصل شدن دیگر افراد به مودم وایرلس شما بدون اجازه

4.       وجود ویروس و برنامه های جاسوسی

5.       بازی آنلاین

6.       استفاده از نرم افزار های شبکه اجتماعی و  پیام رسان

7.       پخش آنلاین موسیقی و تصویر(استریم مدیا)

 

 

بروز رسانی خودکار نرم افزارهای نصب شده روی و سیستم عامل  و گوشی های هوشمند

windows-phone-color-new.png

آموزش جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در ویندوز فون

وارد Play Store یا فروشگاه تلفن همراهتنان شوید .

بر روی سه نقطه ... سمت چپ صفحه کلیک کرده و گزینه تنظیمات را انتخاب کنید .

صفحه را به طرف پایین حرکت داده و گزینه به روز رسانی برنامه ها را از طریقwifi یا به صورت خودکار را بر روی خاموش قرار بدهید .  

 

 

 

 

جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در اندروید

windows-phone-color-new.png

برای غیر فعال کردن آپدیت خودکار در نسخه‌های قبل‌تر از 5.0، در قسمت اپ‌های گوشی یا تبلت روی آیکون پلی استور کلیک کنید.

بعد از آن‌که پلی استور اجرا شد، روی منو در قسمت بالا و سمت چپ صفحه کلیک کنید.

از منویی که باز می‌شود، روی گزینه‌ی Settings  کلیک کنید.

 

گزینه‌ی مربوط به به روز رسانی خودکار نرم‌افزارها، یعنی Auto-update apps، در بخش General منوی تنظیمات قرار دارد. اگر این گزینه روی حالت Auto-update apps at any time. Data charges may apply قرار داشته باشد، به معنای این است که اپ‌های شما به صورت خودکار به روز رسانی می‌شوند. برای غیر فعال کردن این حالت روی Auto-update apps کلیک کنید.

 

 

 

جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک اپلیکیشن ها در IOS

apple_apple_phone_cell_phone_ipad_iphone_ipod_mobile_phone_telephone-512.png

 

 Setting را باز کنید  و سپس به

صفحه را به پایین هدایت کنید تا به بخش “Automatic Downloads” برسید.iTunes & App Store” بروید.

گزینه “Updates” را به سمت خاموش یا OFF بکشید تا بروزرسانی خودکار ابزارک ها غیرفعال شود.

 

 

 

 

جلوگیری از بروزرسانی اتوماتیک نرم افزار ها در ویندوز 7و 8

برای شروع ابتدا در بخش استارت ویندوز به Control Panel بروید.

در داخل Control Panel گزینه Windows Update را انتخاب نمایید.

پس از ورود به Windows Update در سمت چپ لیستی را مشاهده میکنید. گزینه Change Setting را بزنید.

 

در صفحه جدید یک نوار وجود دارد که با کلیک روی آن یک لیست باز میشود. لیست را باز کرده و گزینه Never Check For Updates را انتخاب نمایید. سپس Save را در پایین صفحه بزنید.

 

 

 وصل شدن دیگر افراد به مودم وایرلس شما بدون اجازه 


با گسترش استفاده از اینترنت و مخصوصا استفاده از مودم های بی سیم، مشکل استفاده غیر مجاز افراد ناشناس از اینترنت ما نیز مطرح شده است. در اینجا به روشی کاملا ساده نحوه شناسایی استفاده کنندگان غیر مجاز و مسدود کردن آن را تشریح می کنیم.

 

برای این کار شما باید وارد تنظیمات مودم خود شوید. برای این کار یک مرورگر باز کنید و آدرس آی پی مودم خود را در مرورگر وارد کنید. آدرس آی پی برای مودم های مختلف فرق می کند اما معمولا به صورت 192.168.1.1است:

در این مرحله از شما رمز ورود به تنظمیات مودم خواسته می شود که معمولا به صورت زیر است:

Username: admin

Password: admin

ما در اینجا برای نمونه مودم TP-Link را توضیح می دهیم. بقیه مودم ها هم کم و بیش مشابه هستند و با کمی جستجو در منوها می توان به محل های مورد نظر دست یافت.

پس از ورود به تنظیمات مودم به قسمت Status می رویم. در این قسمت همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است در قسمت

Current Connected Wireless Clients number is

 

آدرس مک دستگاههایی که به صورت وایرلس به مودم شما وصل هستند لیست شده اند. آدرس مک (MAC) یک آدرس اختصاصی برای هر دستگاهی است که به اینترنت وصل می شود و معمولا غیر قابل تغییر است. به عنوان مثال در شکل زیر سه دستگاه به مودم وایرلس وصل شده اند. اگر شما به همان تعداد دستگاه (لپ تاپ، گوشی، تبلت، تلویزیون و ...) دارید که به مودم وصل هستند پس کسی به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده نمی کند. برای اطمینان، می توانید وایفای تمام دستگاه ها را خاموش نمایید (البته غیر از سیستمی که در حال کار با آن هستید. البته اگر با وایفای به مودم وصل شده اید نه با کابل) و دگمه Refresh را بزنید. در این صورت لیست فقط باید شامل دستگاهی باشد که در حال کار با آن هستید. اگر هم با کابل به مودم وایفای خود وصل شده باشید، لیست باید خالی شود. اگر لیست خالی نشد، آدرس مکی که در لیست وجود دارد همانی است که به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده می کند.

 

 

مرور صفحات حاوی فایل های فلش ، عکس 

global-search-icon.jpgمرور صفحات حاوی فایل های فلش و  تصویر می تواند بخش زیادی از حجم ایترنت شمارا  کاهش دهد زیرا این فابل ها ابتدا بر روی کلایت  دانلود می شود و بعد به کاربر نمایش داده می شود  برای حل این مشکل  فایل های فلش از افزونه FLASH OFF و    برای حل مشکل فایل های  تصویر  از افزونه ImgLikeOpera  استفاده نمایید.

 

لینک دانلود افزونه ImgLikeOpera در افزونه های فایرفاکس

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/imglikeopera

دانلود افزونه  Flash OnOff در افزونه های فایرفاکس

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flash-onoff

 

 وجود ویروس و برنامه های جاسوسی 

 

vista_anti_spyware_icon_by_hiero_nymus.jpgاما به واقع ویر وس ها هم ممکن است موجب کاهش حجم اینترنت شما شوند . ساده ترین کاری که ممکن است ویروس انجام دهد ، انتقال اطلاعات ارزشمند یا بی ارزش از کامپیوتر کاربر یا به آن است. همین کار ممکن است به وسیله یک نفوذگر و به قصد انجام کاری معین انجام پذیرد و در چنین مواقعی ممکن است هکر به رایانه شما نفوذ کرده و در حال انتقال اطلاعات شما یا نصب برنامه مخرب دلخواه خود باشد و به همین دلیل با وجود یک  آنتی ویروس خوب و البته بروز می تواند ایمنی سیستم شما را در برابر ویروس ها بالا ببرد. 

 

 

 

 

بازی آنلاین

Games.pngجای تعجب نيست که بازیهای online که گرافيک سنگينی دارند،به سرعت حجم زيادی از دادهها را مصرف میکنند ولی حتی بازیهای ساده و به ظاهر سبک مانند Angry Birds نيز در حجم داده های مصرفی شما مؤثر هستند. مشکل آنجا است که بسياری از بازیهای رايگانی که برای دستگاه های سيار ساخته میشوند،حجم قابل توجهی از تبليغات را نيز به دستگاههای شما منتقل میکنند. به همين دليل است که يک بازی معمولی میتواند بسياربيشترازآنچه تصورمیکنيد،ازميزان مانده اعتبارحجم اینترنت شما بکاهد.

 

 

استفاده از نرم افزار های شبکه اجتماعی و  پیام رسان

عمده مشکل تمام شدن سریع ترافیک مصرفی اینترنت به برنامه هایی مربوط می شود که خواسته یا ناخواسته، با مجوز و بدون مجوز از

download.png

 سوی کاربر اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات می کنند.  برخی اپلیکیشن های اجتماعی نظیر واتس آپ ، وایبر،تلگرام ، لاین و ... اصولا برای دانلود و آپلود اطلاعات در فضای اینترنت طراحی شده اند. مخصوصا اگر تنظیمات آن را به درستی انجام نداده باشید. برخی دیگر تنظیمات خاصی برای دانلود و آپلود اتوماتیک اطلاعات دارند. مانند واتس آپ که مثلا می توانید تنظیم کنید که آیا ویدیوهای ارسال شده برای شما (مخصوصا در گروه هایی که عضو هستید که معمولا تعداد این ویدیوها زیاد است) به صورت ات

وماتیک دانلود و در گوشی شما ذخیره شوند یا خیربه هر حال برای تشخیص این که کدام نرم افزار گوشی شما حجم اینترنت شما را به شدت مصرف می کند نیاز به ابزارهایی دارید که

 یکی از آنها نرم افزار قدرتمند traffic monitor می باشد.

traffic monitor اپلیکیشن قدرتمند و برتر برای نظارت بر ترافیک و اندازه گیری ترافیک داده های مصرف شده ی وای فای می باشد که مخصوص اندروید عرضه شده است. این برنامه  امکان مانيتورينگ لحظه ای ترافيک داده های رد و بدل شده را در اختیار شما قرار می دهد و با امکانات زیاد خود همچون تست سرعت دانلود و آپلود می تواند بهترین ابزار برای افرادی که با اینترنت سر و کار دارند، باشد!

جهت دانلود این نرم افزار می توانید از لینک استفاده نمایید.

 

 

پخش آنلاین موسیقی و تصویر(استریم مدیا)


اگر از علاقه‌مندان به وبسایت‌های پخش ویدیو و آهنگ آنلاین هستید شاید خوب باشد که بدانید پخش موسیقی آنلاین برای مثال با کیفیت 256 کیلوبیت بر ثانیه در هر ساعت می‌تواند بیش از 100 مگابایت از حجم اینترنت شما را مصرف کند و تماشای یک ویدیوی اچ‌دی نیز بیش از 1 گیگابایت در ساعت حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند. بنابراین اگر حجم اینترنت نامحدود ندارید شاید بهتر باشد که برای استریم اهنگ یا ویدیو، کیفیت خیلی بالایی را برای استریم انتخاب نکنید.

 

 

 

 

 

 

انواع رمزنگاری در شبکه های وایرلس


چكيده:

همان‌طور كه می‌دانید، شبكه‌های بی‌سیم از امواج به عنوان رسانه‌ای برای انتقال اطلاعات در بسته هوایی استفاده‌می‌كنند. امواج مانند كابل‌ها قابل كنترل و مهار شدن نیستند و هركسی كه در طیف فركانسی این امواج باشد، می‌تواند آن‌ها را دریافت كند. بنابراین، خاستگاه امنیت شبكه‌های بی‌سیم از اینجا است. شما می‌توانید اطلاعات خود را بدون هیچ‌گونه محدودیت‌های امنیتی در هوا رها كنید یا با استفاده از روش‌های رمزنگاری، آن‌ها را به صورت رمزنگاری شده درآورده و منتقل كنید. برای محافظت از اطلاعات محرمانه خود باید با استفاده از یك رشته بیت‌ها كه در واقع رمز عبور شما هستند، داده‌ها را رمزنگاری ‌كرده و ارسال كنید. در دستگاه‌های مقصد با استفاده از همان رمزعبور، داده‌ها رمزگشایی می‌شوند

 

استفاده از شبکه Wi-Fi راحت است اما  همیشه امنیت در شبکه های بسیم یکی از دغدغه استفاده کنندگان در این شبکه ها بوده در این مقاله سعی شده است  به بررسی  با پرتوکل های امن رمزنگاری در شبکه های Wi-Fi و ساختار پرداخته شود.

 

واژه‌هاي كليدي:

رمزنگاری.شبکه های بسیم.پروتکل امن.تغیر رمز عبور در بازه های زمانی

 

 

مقدمه:

 

با افزایش استفاده از ارتباطات بی سیم  در اغلب  دستگاههای امروزی، توجه به رعایت نکات امنیتی در رمزنگاری نیز بیش از گذشته اهمیت پیدا می‌کند.  در این مقاله سعی می شود با روش‌های متداول برای احراز هویت و رمزگذاری ارتباطات بی سیم (وای فای) و مزایا و معایب آن آشنا شویم و به بررسی جامع این استانداردها بپردازیم.

 

 

اگر شما هم تاکنون گذرتان به  کنسول تنظیمات روتر بی‌سیم افتاده باشد، گزینه‌های مربوط به استانداردهای امنیتی وای‌فای نیز به چشمتان خورده است. در روترهای وای‌فای، به هنگام تنظیم رمز عبور برای شبکه‌ی بی‌سیم، دو بخش دیگر نیز می‌بایست با گزینه‌های صحیح تنظیم شوند؛ بخش‌ Authentication Type یا شیوه‌ی احراز هویت که معمولاً شامل گزینه‌هایی از این قرارند:

·         DisabledیاOpen

·         WEP 64 Bits

·         WEP 128 Bits

·         WPA – PSK

·        WPA2 – PSK

 

 

 

و بخش Encryption یا رمزنگاری که متدهای مربوط به کدگذاری داده‌ها را در دسترس شما می‌گذارد:

 

 

البته ممکن است در دستگاهای مختلف متناسب با نوع محصول، شرکت سازنده و سال ساخت، این گزینه‌ها کمتر یا بیشتر باشند. ولی مهمترین موارد که بین اغلب آنها مشترک هستند، گزینه‌هایی بود که به آنها اشاره شد.

 

اما این که این گزینه‌ها و استانداردها به چه معنا هستند و انتخاب هر یک چه مزایا و معایبی دارد، موضوعی است که اغلب کاربران آشنایی با آن نداشته و از همین رو، گاه با انتخاب تنظیمات ناصحیح، ضمن کاهش امنیت ارتباطات وای‌فای خود، سرعت آن را نیز با افتی محسوس مواجه می‌سازند.

 

 

TKIPوچه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟ AES  

 

TKIP و AES دو شیوه‌ی متفاوت برای رمزنگاری هستند که می‌ توان از آنها برای ایمن‌سازی شبکه‌های وای‌فای بهره گرفت.

 TKIP = مخفف Temporal Key Integrity Protocol

کلید صادق اتصال زمانی

این روش در هر زمان حین اتصال کلید رمز نگاری شده ای را برای صداقت اتصال به دستگاه برقرار می کنید. یعنی در زمان های مختلف حین اتصال از اینکه دستگاه وصل شده همان دستگاه مورد نظر می باشد  را بررسی می نماید.

 

AES = مخفف Advanced Encryption Standard

 استاندارد رمزگذاری پیشرفته

در این حالت رمز نگاری مودم با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اتصال خودش رو با دستگاهی که می خواد به آن اتصال داشته باشد را رمز نگاری میکند.

به طور خلاصه، TKIP یک استاندارد قدیمی به منظور رمزنگاری است که برای استاندارد قدیمی‌تری به نام WPA استفاده می‌شده. AES  نیز راهکار رمزنگاری جدیدتری است که توسط استاندارد نو و ایمن‌تر WPA2 استفاده می‌شود.  

 

حالت‌های متداول Authentication Type یا شیوه‌ی احراز هویت

 

 

Disabled  - Open 

این حالت بدترین انتخاب ممکن است؛ چرا که شبکه‌ی وای‌فای شما بدون هیچ رمزعبور خاصی در دسترس خواهد بود. اکیداً توصیه می‌شود از انتخاب این گزینه پرهیز کنید؛ چرا که مانند این است که درب منزل خود را باز بگذارید و به امید تامین امنیت خانه توسط پلیس باشید!

WEP

 

Wired Equivalent Privacy یا حفظ حریم خصوصی بی سیم راحت ترین و ابتدایی ترین روش حفاظت از سیگنال وایرلس است.در این روش شما با حفاظت یک WEP Key از وایرلس خود برای اتصال به آن حفاظت میکنید.این گزینه همانطور که آسان است و ابتدایی همانطور هم راحت هک شده و رمز آن نمایان خواهد شد.سعی کنید هیچ وقت از این رمز نگاری استفاده نکنید که ابتدایی ترین مدل هست و به راحتی هرچه تمام هک می شود.

WPA-PSK

این دومین روش و پیشرفته تر شده حفاظت است. در این گزینه که مخفف wi-fi protect access هست شما از اتصال به مودم خود به روش زیر حفاظت میکنید:دقت کنید این مدل دارای 3 حالت رمز نگاری اطلاعات است.

 

این روش رمز نگاری توسط Auth Mode با  مدل های زیر قابل دسترس است :

WPA2-PSK

در برخی از روترها این گزینه نیز در دسترس خواهد  است  که سازگاری هر نوع دستگاهی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ترکیبی از نسل اول و دوم استاندارد وایرلس یعنی WPA1 و WPA2در کنار دو شیوه‌ی رمزنگاری ضعیف و قوی TKIP و AES. پیشنهاد ما برای حفاظت استفاده از WPA2-PSK و از مد TKIPAES سپس برای رمز اتصال یعنیWPAPSK یک رمز دارای هم عدد و هم حرف انتخاب نمایید. ایم رمز نباید کمتر از 10 حرف نباشد و از انتخاب تاریخ تولد اسم شخصی و... خودداری کنید و در بازه های زمانی مختلف اقدام به تغیر رمز مودم خود نماید. 

چرا WPA بهتر از WEP است؟

WEP الگوریتم رمزنگاری برای شبكه‌های مبتنی بر پروتكل 802.11 است و تقریباً همراه با این پروتكل در سال 1997 ارائه شده و نخستین استاندارد رمزنگاری اطلاعات بی‌سیم است، اما WPA از سوی گروه Wi-FiAlliance، توسعه‌دهنده پروتكل 802.11 ارائه شده و در سال‌های بعدی نیز نسخه‌های دیگری از آن مانند WPA2 نیز استانداردسازی و منتشر شده‌ است.

 پروتكل WEP در كمتر از ده دقیقه درهم شكسته می‌شود، اما درهم شكستن WPA با یك كلید 21 بیتی بیشتر از 4 × 1020 سال طول می‌كشد. WEP تنها می‌تواند از كلیدهای64 , 128 , 152 ‌بیتی و یك IV (Initialization Vector) یكسان یا همان بردار تولید كلیدهای ابتدایی رمزنگاری استفاده ‌كند، اما در WPA از دو الگورتیم رمزنگاری پیچیده به نام‌های TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) و AES (Advanced Encryption Standard) استفاده می‌شود كه در هر كدام كلیدها ده‌ها بار تولید شده و در رمزنگاری اطلاعات شركت كرده و از بین می‌روند. طول بردار IV دو برابر WEP است. IV در WPA قابلیت تعریف پانصد تریلیون كلید مقایسه را فراهم می‌كند، اما این تعداد در WEP نزدیك به 7/16 میلیون كلید مقایسه است.

 

تاریخچه WPA2

 

اغلب دستگاه‌های تولید شده از سال 2006 به بعد استفاده از گواهی WPA2 اجباری شد. به عبارتی هر دستگاهی که از سال 2006 به بعد تولید شده و آرم Wi-Fi بر روی آن درج گردیده، می‌بایست از رمزنگاری WPA2 پشتیبانی کند؛

قاعدتاً اغلب دستگاه‌های اطراف شما که لوگوی Wi-Fi روی آنها نقش بسته است،  از الگوریتم رمزنگاریWPA2-PSK AES  پشتیبانی می کند. اگر این گزینه را انتخاب نکردید به راحتی می‌توانید این تنظیمات را در روتر خود تغیر  دهید. اگر هم دستگاه شما قدیمی است، شاید وقت آن رسیده باشد که دستگاهی  جدید تهیه کنید و ریسک استفاده از یک دستگاه با استانداردهای امنیتی ضعیف را کاهش دهید.

 

 

 

WPA و TKIP عاملی برای کاهش سرعت وای‌فای شما

شاید جالب باشد بدانید که گزینه‌های سازگار با WPA وTKIP می‌توانند سرعت شبکه‌ی وای‌فای شما را به شکل محسوسی کاهش دهند. بسیاری از روترهای جدید که از استانداردهای ارتباطی 802.11و استاندارهای سریع‌تر و جدیدتر پشتیبانی می‌کنند، سرعتشان با فعال‌سازی WPA یا TKIP در گزینه‌های خود، به 54 مگابیت بر ثانیه کاهش خواهد یافت. این کاهش سرعت به منظور اطمینان از سازگاری با دستگاه‌های قدیمی است.

اگر روتر دارای استاندارد 802.11از WPA2 در کنار AES استفاده کند، سرعتی تا 300 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی خواهد کرد. در مورد استانداردی نظیر 802.11 ac این تفاوت سرعت بسیار فاحش‌تر خواهد بود؛ چرا که این استاندارد از نظر تئوری و در شرایط ایده‌آل، از سرعت حداکثری 3.46 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

به بیان دیگر، صرف‌نظر از مبحث امنیتی، از لحاظ سرعت ارتباطات شبکه‌ی وای‌فای نیز استفاده از استانداردهای قدیمی WPA و TKIP به هیچ‌وجه منطقی نیست.

 

اما آنچه مسلم است در اغلب روترهای موجود در بازار ایران و خصوصاً روترهای تی‌پی لینک و دی‌لینک که بیش از دیگر برندها در میان کاربران ایرانی متداولند، دسترسی به گزینه‌ی ایده‌آل یعنی WPA2-PSK -AES  پیش‌بینی شده است.

اگر روتر شما WPA2 را به شما پیشنهاد  می دهد، حتما AES را انتخاب کنید. مطمئن باشید اغلب دستگاه‌های شما با آن سازگار بوده و خیال‌تان نیز از بابت امنیت و سرعت آسوده خواهد بود. پس همیشه به خاطر داشته باشید که انتخاب استاندارد رمزنگاری AES چه برای کدگذاری ارتباطات وای‌فای و چه برای کدگذاری هر نوع اطلاعات دیگری مثل هارد درایو ، امنیت و سرعت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

 

اگر برند یا مدل مودم خود را نمی دانید این متن را مطاله نمایید.

برای پیدا کردن مدل مودم خود کافیست به برگی که معمولا در زیر دستگاه مودم شما نصب شده است مراجعه نمایید در تصویر زیر نمونه ای از این برگه را مشاهده می کنید این برگه معمولا حاوی اطلاعاتی ماننده برند(کارخانه) تولید کننده ، آدرس فیزکی (Mac address) ، سریال نامبر و مدل مودم درج شده است.

 

 

http://support.tcsem.ir/marketing/learning/image/image002.jpg

راهنمای اتصال به اینترنت

الف) بررسی وضعیت مودم

1.       اولین مرحله ، رانژه شدن خط و اتصال صحیح آن به مودم می باشد . در صورت ارتباط صحیح خط تلفن ، چند ثانیه پس از روشن شدن مودم چراغ link- DSL) ADSL) بر روي مودم ثابت می شود .

2.       در صورتیکه مودم از طریق کابل شبکه به سیستم وصل می باشد چراغ Ethernet یا LAN نیز روشن شده به حالت چشمک زن در می آید که به معناي ارتباط مودم با کامپیوتر شما می باشد.

3.       با توجه به نوع تنظیمات داخلی مودمتان اتصال از طریق کانکشن ( Bridge) یا اتصال اتوماتیک( PPPOE) چراغ Data یا Internet نیز به حالت چشمک زن درمی آید که به معناي برقراري اینترنت در مودم شما می باشد . لازم به ذکر است چراغ Internet تنها در صورتی روشن و چشمک زن می شود که مودم شما توسط ISP به حالت اتوماتیک تنظیم شده باشد و شما در اینصورت نیازي به استفاده از کانکشن ویندوز نخواهید داشت.

بررسی اتصال صحیح خط تلفن

شکل 1

1.       آداپتور مخصوص مودم را به صورت صحیح به مودم وصل نموده و از روشن بودن مودم مطمئن شوید .

2.       از اتصال صحیح کابل تلفن به پشت مودم مطمئن شوید .

3.       مطمئن شوید که کابل تلفن متصل شده به پشت مودم همان خط تلفنی باشد که رانژه شده است .

4.       اطمینان حاصل کنید که خط رانژه شده بوق داشته باشد در غیر اینصورت با خرابی تلفن 117 تماس بگیرید .

5.       تصالات اسپیلتر را به پشت مودم به صورت صحیح انجام دهید.

6.       تمامی دستگاهها از جمله تلفن، اسپیلتر ، دو شاخه ضد برق ، صفر بند ،FAX، Caller ID و Devise های دیگر را از خط تلفن برداشته و مودم را مستقیم بدون اسپیلتر و وسایل جانبی به خط تلفن متصل بفرمایید

7.       پریز و کابل تلفن متصل شده به مودم را تعویض نمایید .

8.       در صورت دو لاینه بودن پریز تلفن ، پریز مربوطه را تعویض و مودم را به پریز دیگري متصل کنید .

در صورتیکه با چک کردن تمامی موارد فوق باز هم مشکل ادامه داشت با پشتیبانی شرکت مخابرات استان سمنان(2020) تماس حاصل نمایید

ب) تنظیمات ویندوز

درصورتیکه مودم شما به حالت اتوماتیک تنظیم شده باشد نیازي به تنظیمات خاص بر روي ویندوز نخواهد بود صرفا مطمئن شوید اولا که Local Area Connection جهت استفاده اینترنت از طریق کابل شبکه و یا Wireless Network Connection جهت استفاده بی سیم اینترنت بر روي ویندوز نصب باشد . براي چک کردن این موضوع کافی است در قسمت Run سیستم دستور ncpa.cpl را تایپ نموده و ok نمایید در صورتیکه در صفحه ظاهر شده هیچ کانکشنی مشاهده نگردید یعنی درایور کارت شبکه شما نصب نیست و باید از طریق CD مادربرد (درصورت onboard بودن پورت شبکه) و در غیر اینصورت از طریق CD کارت شبکه آن را نصب نمایید . همچنین مطمئن شوید کانکشن شبکه حتما فعال باشد در صورتی که بر روي Local Area Connection یا Wireless Network Connection کلیک راست نموده و گزینه اول Disable باشد کارت شبکه شما فعال است و در صورتیکه گزینه اول Enable باشد بر روي آن کلیلک نمایید تا کارت شبکه فعال گردد.(شکل 2)

شکل2

بررسی Network Connection

1.       فشردن همزمان لوگوی ویندوز و Rشکل3

2.       تایپ دستور ncpa.cpl


شکل4

3.       در صورتی که هیچ کانکشنی در این قسمت موجود نباشد یعنی کارت شبکه بر روي سیستم شما نصب نیست ، لذا می بایست کارت شبکه را با استفاده از سی دي درایور مربوطه نصب نمایید .اگر از کابل USB استفاده می کنید باید درایور مودم را نصب کنید .اگر از کابل شبکه استفاده می کنید و پورت شبکه شما بر روي مادربرد واقع شده از درایور مادربرد و در غیر اینصورت سی دي کارت شبکه را بایستی نصب نمایید .در صورتیکه چندین Local Area Connection دارید براي مشخص کردن کارت شبکه فعال کافی است کابل را از پشت مودم جدا نمایید تا علامت ضربدر برروي کارت شبکه فعال ظاهر شود .سپس کابل را مجدد به مودم وصل نمایید در صورتیکه بر روي کارت شبکه شما Local Area Connection ضربدر قرمز رنگ هست و مودم شما از طریق کابل به سیستمتان وصل است لطفا اتصالات کابل شبکه و یا کابل USB را چک کنید .


شکل5
همچنین با راست کلیک کردن بر روي آن و انتخاب گزینه Enable آن را فعال نمایید و در صورتی که گزینه اول پس از راست کلیلک کردن Disable باشد یعنی کارت شبکه شما الان فعال هست .در ضمن با انتخاب گزینه Repair یا Diagnose در صورتی که کارت شبکه IP نگرفته باشد مشکلش برطرف می شود . 

شکل6

در صورتیکه اتصال شما با مودم از طریق Wireless و بدون سیم است بر روي Wireless Network Connection کلیک راست نموده و گزینه View Available Network یا Connect/Disconnect را انتخاب نمایید و از لیست موجود شبکه مودم خود را انتخاب و در صورت درخواست Password آن را به صورت صحیح وارد نمایید. در صورتیکه هیچ شبکه وایرلسی به شما نشان داده نشود و یا امکان کانکت شدن به آن فراهم نیست ممکن است چند دلیل داشته باشد .

1.       سیستم شما لپ تاپ بوده و دکمه وایرلس آن خاموش است .

2.       تنظیمات وایرلس در مودم به درستی انجام نشده است.

3.       فاصله شما از مودم بیش از حد معمول است .

4.       کارت شبکه وایرلس شما با مشکل مواجه شده است .

اتصالات LAN

در صورتیکه چراغ LAN یا Ethernet مودم روشن نمی شود موارد زیر را چک کنید :

1.       کلیه اتصالات کابل شبکه ، مودم و سیستم را چک کنید .

2.       از سالم بودن کابل شبکه و سوکت ها مطمئن شوید .

3.       مطمئن شوید چراغ مربوط به پورت شبکه سیستمتان روشن باشد .

4.       در صورت نصب نبودن درایور LAN با استفاده از از سی دي مادربرد ویا کارت شبکه آن را نصب کنید .

 

بررسی خطاهاي رایج

خطاي 651 و 678

1.       از روشن و ثابت بودن چراغ ADSLبر روي مودم مطمئن شوید .

2.       نصب صحیح کارت شبکه مربوط به اتصال مودم را چک نموده و ازEnableبودن آن مطمئن شوید .

3.       کانکشن خود را پاك کرده مجدد یک کانکشن جدید بسازید

4.       ممکن است تنظیمات مودم Reset شده باشد.

پس از بررسی در صورت ادامه مشکل می توانید با پشتیبانی شرکت مخابرات استان سمنان(2020) تماس حاصل نمایید

خطاي 691

1.       اشتباه وارد کردن اطلاعات کاربري اعم از نام کاربري و رمز عبور در کانکشن خود .

2.       تمام شدن ترافیک دوره ، که البته در این صورت شما می توانید به اینترنت کانکت شوید ولی فقط صفحه پنل کاربري جهت شارژ مجدد برایتان قابل دسترسی خواهد بود

3.       یوزر شما در جایی آنلاین بوده و شخص دومی با اطلاعات کاربري شما قصد کانکت شدن داشته باشد

4.       ممکن است کانکشن شما دچار مشکل شده باشد که بهتر است کانکشن را پاك کرده و مجددا بسازید .

پس از اینکه مطمئن شدید مودم و اتصالات کابلی در وضعیت صحیح خود قرار دارد ولی نتوانستید صفحه اینترنتی باز کنید باید مراحل زیر را طی کنید 
1.
اجراي دستور Ping مودم: لازم به ذکر است که بایستی IP ي از رنج IP مودم بر روي Local Area Connection ست گردد 192.168.1.x که x از 2 تا 255 میتواند باشد 

شکل7

شکل8

شکل9

بعد از وارد کردن دستور بالا و انتخاب دکمه Enter چهار خط مشابه به شما نشان داده می شود اگر نتیجه یکی از موارد پایین باشد : Destination host unreachable(شکل10) 

شکل10

Request timed out(شکل11) 

شکل11

بایستی بررسی هاي لازم در قسمت Network Connection را انجام دهید که قبلا آموزش داده شد.تنها در صورتیکه نتیجه ping مانند شکل12 باشد ارتباط سیستم با مودم برقرار می باشد . 

شکل12

Pingاینترنت یا سایت گوگل را بگیرید . بدین صورت ping 4.2.2.4 و یا ping google.com

شکل13

نتیجه شکل13 نشان دهنده اتصال به اینترنت می باشد.

صفحه1 از3