انواع توپولوژی شبکه های کامپیوتری

 

تقسیم بندی بر اساس توپولوژی        

      انواع توپولوژی شبکه های کامپیوتری الگوی هندسی استفاده شده جهت اتصال کامپیوترها ، توپولوژی نامیده می شود. توپولوژی انتخاب شده برای پیاده سازی شبکه ها، عاملی مهم در جهت کشف و برطرف نمودن خطاء در شبکه خواهد بود. انتخاب یک توپولوژی خاص نمی تواند بدون ارتباط با محیط انتقال و روش های استفاده از خط مطرح گردد. نوع توپولوژی انتخابی جهت اتصال کامپیوترها به یکدیگر ، مستقیما" بر نوع محیط انتقال و روش های استفاده از خط تاثیر می گذارد.

مطالعه بیشتر...

معرفی 3 کارت گرافیک جدید بر پایه GeForce GTX 960

 

گیگابایت به تازگی سه کارت گرافیک جدید که بر پایه کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 960 طراحی شده اند را معرفی کرده است. این سه کارت گرافیک که به صورت پیش فرض اورکلاک شده اند از سیستم های خنک کننده اختصاصی هم بهره می برند.

 

مطالعه بیشتر...

همان طور که مطلع هستید AMD با عرضه کردن APUهای خود در چند مدت اخیر که توانسته اند در قبال کارایی مناسب قیمت مناسبی نیز داشته باشند و به خصوص توانسته اند از لحاظ پردازش گرافیکی در حدی ظاهر شوند که نیاز کاربران را به کارت های سطح پایین و حتی کارت های سطح میانی گرافیکی برطرف نمایند، حال AMD دست به عرضه نسل جدیدی از APUهای خود زده که کارایی گرافیکی را بیش از پیش افزایش داده است.


APUهای نسل Kaveri قدرتمند ظاهر شدند و حال و با استناد به خبرهای درز کرده در فضای اینترنت به نظر می رسد که نسل بعدی آنها موسوم به Carrizo توانسته اند کارایی خود را به چیزی حدود دو برابر سری Kaveri افزایش دهند. البته نه تنها Kaveri بلکه پردازنده های گرافیکی مجتمع اینتل یعنی Iris Pro نیز که از جدیدترین نسل پردازشگرهای گرافیکی اینتل به شمار می روند، Carrizo توانسته است کارایی خود را تا سه برابر بالاتر از Iris Pro نشان دهد.

طبق نتایج تست برنامه
SiSoft Sandra پردازنده های Carrizo توانسته اند امتیاز 606.64Mpix/s را کسب کنند که کارایی در سطح کارت Radeon R7 265 را ارائه می دهد. از طرف دیگر پردازنده A10 7850K امتیاز 270 Mpix/s و پردازشگر اینتل یعنی HD5200 Iris Pro نیز امتیاز 200 Mpix/s را کسب کرده است. این موارد همگی در شرایطی است که Carrizo از همان معماری 28 نانومتری بهره می برد و مصرف توانی برابر با 35W را نیز دارا می باشد. با توجه به این نتایج باید قبول کرد که AMD کاری در خور را انجام داده است و باید به APUهای این شرکت ایمان آورد چرا که در زمینه پردازش گرافیکی حرف های بسیاری برای گفتن دارند.

 کارت گرافیک تحسین برانگیز GeForce GTX 960 تنها با 200 دلار

 

 

انویدیا روز گذشته کارت گرافیک میان رده ای GeForce GTX 960 را معرفی کرد. این کارت گرافیک بر اساس معماری ماکسول و با استفاده از هسته گرافیکی جدید و سلیکونی GM206 طراحی شده است. به نظر می رسد که GeForce GTX 960 برای کاربرانی که به دنبال یک کارت گرافیک قدرتمند و ارزان قیمت می گردند گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 

GeForce GTX 960 همچون کارت گرافیک های GTX 970، GTX 980 و GTX 750 که چندی پیش معرفی شدند، بر اساس معماری ماکسول طراحی شده است. هسته گرافیکی جدید GM206 که با استفاده از فرآیند 28 نانومتری لیتوگرافیک طراحی شده است از ویژگی های شاخص این کارت گرافیک به شمار می رود. اگر هر آنچه که در GTX 980 دیدیم را نصف کنیم آنگاه خصوصیات این کارت گرافیک به دست می آید. 1024 هسته CUDA، رابط حافظه 128 بیتی، 32 عدد ROP، دو گیگابایت حافظه از نوع GDDR5 و 64 عدد TMU از ویژگی های مهم کارت گرافیک GTX 960 است.

 

مموری این کارت گرافیک در سرعت 7010 مگاهرتز عمل می کند تا با پهنای باندی در حدود 112.2 گیگابایت در ثانیه روبرو باشیم. هسته گرافیکی GM206 به صورت پایه سرعتی در حدود 1126 مگاهرتز دارد اما این سرعت با استفاده از فناوری GPU Boost 2.0 می تواند به 1178 مگاهرتز هم دست پیدا کند. اگر چه رابط 128 بیتی کمی محدود به نظر می رسد اما کارت گرافیک های GTX 970 و GTX 980 اثبات کردند که معماری ماکسول قادر است با کمترین منابع بیشترین قدرت را به نمایش بگذارد.

بیشترین گرمای تولید شده (
TDP) این کارت گرافیک 120 وات است که این موضوع کمک می کند تا GTX 960 تمام توان مورد نیاز خود را از طریق اسلات PCI-Express و یک اتصال 6 پین PCI-Express بدست بیاورد. معماری موثر ماکسول اجازه می دهد فن های این کارت گرافیک در حالت پردازش های سبک خاموش شوند. این ویژگی نه تنها باعث کاهش نویز می شود بلکه از نفوذ گرد و خاک به درون کارت هم جلوگیری می کند. بنابر اطلاعات منتشر شده توسط انویدیا، کارت گرافیک های تولید شده توسط ایسوس، گیگابایت و Gainward از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

 

انویدیا همچنین عنوان کرده است که GTX 960 برای اورکلاک بسیار مناسب است. با استفاده از اورکلاک، این کارت می تواند به راحتی به سرعت 1500 مگاهرتز دست پیدا کند. انویدیا با معرفی این کارت گرافیک و عرضه یک عملکرد تحسین برانگیز آن هم با قیمتی بسیار مناسب، بخش مرکزی بازار کارت گرافیک ها را هدف گرفته است. این کارت گرافیک همچنین با قیمتی بسیار مناسب قادر است یک عملکرد Full HD را در اختیار کاربران خود قرار دهد. مدل های مختلف این کارت گرافیک به زودی و با قیمتی در حدود 200 دلار عرضه می شوند.

 

صفحه1 از2